Tekken Poland

|| Ostatnie artykuły:
|| Aktywne tematy na 4um:
|| Turnieje:

Home » Tekken Others » Sztuki walki

Sztuki walki w Tekkenie

W tym dziale znajdziecie opisy sztuk walki, które występują w serii Tekken, znajdziecie także tutaj nazwiska niektórych mistrzów danej sztuki oraz postaci z Tekkena, które walczą w danym stylu.

Aikido

Aikido jest japońską sztuką walki obronnej która powstała w XX. Twórcą tego wspaniałego systemu jest Morihei Ueshiba (1883-1969). Sztuka ta jest bardzo trudna do opanowania dlatego wymaga długotrwałych
ćwiczeń. System ten polega na omijaniu siły z jaką atakuje przeciwnik by móc ją potem wykorzystać przeciwko niemu. Aikido składa się z wielu uników, zejść z linii ataku, zawiera wiele technik dÄ˝wigni i rzutów poprzez które aikidoka może zwiększyć siłę z jaką przeciwnik zostaje powalony. Słowo Aikido składa się ztrzech ideogramów kanji.
Ai - Harmonia, zgodność
Ki - Umysł, enrgia wewnętrzna, duch, posiadający moc
Do - Droga
Słowo Aikido tłumaczy się na wiele sposobów. Najczęściej używana jest "droga do osiągnięcia Harmonii" lub "Droga Harmonii"

Mistrzowie: Christian Tissier 7dan (najlepszy mnistrz aikido w europie)Shigeo Tanaka 9 dan jeden z 3 żyjących najlepszych mistrzów aikido posiadajacy stopień mistrzowski 9dan

Postacie z Tekkena mające jakieś techniki z aikido:
Nina, Anna, Ganryu, Jin Kazama, Jun Kazama


Karate

Twórcą karate jest okinawski mistrz Gichina Funakoshi (1868-1957), jest on ojcem stylu Shotokan. Karate oznacza pustą ręke.
Kara - pusta
Te - ręka
Karate jest jakby "inną" wersją Kung-fu, sztuka ta która rozwineła się na Okinawie z powodu braku broni, gdyż za jej pomocą społeczeństwo japońskie potrafiło jedynie walczyć. W okresie wojen domowych wybuchały chłopskie bunty dlatego generał Toyotomi Hideyoshi rozkazał swoim samurają rozbroić Okinawe by nie wybuchały na niej żadne spory. Niezadowoleni chłopi spowodowali powstanie organizacji, której celem było nauczenie wieśniaków metod walki bez użycia broni (w tym pomogli uczniowie mnichów z klasztoru Shaolin którzy przybyli troche czasu temu do Japonii). Techniki się rozwjały i powstało Karate. Ten inny rodzaj kung-fu jest uproszczoną i skruconą wersją tego systemu. Są proste,szybkie dynamiczne ruchy uderzeń nogą i rękami. Składających się z bloków ręcznych i nożnych oraz uników.Karate Rozwijało się przez wiele lat. Dlatego powstały trzy rodzaje karate w ciągu lat a w ostatnich powstał czwarty. Wszystkie style Karate różnią się ułożeniem nóg i rąk podczas ataku i obrony. Są inne techniki ale jest ich nie wiele.
Rodzaje Karate;
Karate Shotokan
Karate Kyokushin
Karate Gosoku-ryu
Karate Oyama

Mistrz: Masutatsu Oyama - Twórca stylu kyokushin. Jako jedyny karteka odważył się walczyć ze zwierzęciem. Pokonywał byki jednym uderzeniem (zmarł w 1994roku)

Shigeru Oyama - jeden z najlepszych uczniów Masutatsu Oyamy. Odszedł od swojego mistrza i stworzył własny styl Karate Oyama.

Postacie z Tekkena ćwiczące Karate: Heihachi Mishima, Kazuya Mishima, Jin Kazma, Jun Kazama, Asuka Kazama


Judo

Judo pochodzi z Japonii, wywodzi się z jujitsu, jego twrócą jest Jigoro Kano (1860-1938). Zebrał on i ulepszył chwyty jujutsu nadając im nową formę, Kano usunął z jujutsu elementy
mogące zagrozić zdrowiu lub życiu. Judo oznacza "drogę do zwinności"
JU- zwinnie
Do- droga
Judo polega na stosowaniu uników i sprowadzenia przeciwnika do parteru, przez co mając nawet mniejszą siłę niż przeciwnik możemy wygrać walkę. W judo stosuje się rzuty (nage waza) i chwyty (katame waza). Od 1964 roku (z przerwą w 1968 roku) judo jest dyscypliną olimpijską.

Mistrzowie judo: Jigoro Kano, Peter Seisenbacher, Waldemar Legień, Angelo Parisi, Hitoshi Saito, Ezio Gamba, Antonius Geesink.

Postacie w Tekkenie, mające ruchy z judo: Paul Phoenix


Ninjutsu

System walki stworzony przez "wojowników cienia", służył on do zabijania, skradania się itd. Sztuka ta powstała od samurajów bez pańskich. Techniki ninjutsu pochodzą z takich systemów jak: Karate (pierwotne początki) jujutsu, aikijutsu, oraz sztuki władania różnymi broniami.

Postacie z Tekkena: Yoshimitsu, Kunimitsu, Raven


Tae Kwon Do

Taekwon-do to samoobronna sztuka walki wywodząca się z Korei, rozwinęła się ona w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Nazwę tworzą 3 słowa:
Tae - oznacza stopę, uderzenie stopą
Kwon - pięść, uderzenie pięścią
Do - droga, metoda
W tym systemie walczy się za pomocą nóg i rąk. Stosuje się w niej uderzenia, pchnięcia, kopnięcia oraz uniki, zasłony, rzuty i dÄ˝wignie w celu pokonania przeciwnika. Ruchy Taekwon-Do rozwinęły się dzięki instynkcie samoobrony. W skład Taekwon-do wchodzą określone postawy i ruchy, które kształtują każdą część ciała. Ćwicząc tą sztukę walki wzmacniamy swoją psychikę dzięki której będziemy mogli zachować zimną krew w bardzo trudnych sytuacjach. Przeważają tutaj techniki nożne które są bardzo silne, szybkie, wysokie oraz zwinne i nie bezpieczne dla przeciwnika, powodujące nawet jego śmierć.

Mistrz: Kyong Myong Lee 9dan

Postacie z Tekkena ćwiczące TKD: Hwoarang, Baek


Capoeira

Capoeira jest sztuką walki powstałą w Brazylii opierającą się na tańcu. Została ona stworzona przez brazylijskich niewolników, okupatorzy zabraniali ludności ćwiczyć samoobrony, dlatego niewolnicy stworzyli system który wygląda na taniec, ale zarazem jest bardzo śmiertelną bronią. W Capoeirze nie ma bloków, są jedynie liczne uniki i przejścia. System ten wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością, mnóstwo tam jest kopnięć i podcięć. Niestety techniki tego "śmiertelnego tańca" zabierają człowiekowi sporą ilość energii dlatego trzeba mocno hartować swój organizm by mógł wytrzymać wszystko.

Postacie z Tekkena trenujący Capoeirę: Eddy Gordo, Christie Monteiro


Vale Tudo

Vale Tudo to walka bez reguł, która rozwinęła się w Brazylii najbardziej na tamtejszych stadionach. Walki bez reguł sięgają dawnych wieków, w Vale Tudo można stosować wszystkie techniki z różnych sztuk walk. Uważa się tę dyscyplinę sportu za bardzo brutalną ale w rzeczywistości tak nie jest. Za Twórce Vale Tudo uwaza się Gracego który był mistrzem brazylijskiego jujustu. Do dnia dzisiejszego żyją jego synowie którzy dzierżą własny rodzinny styl i Vale Tudo.

Postacie z Tekkena uprawiający Vale Tudo: Craig Marduk


Kick Boxing

Kick-Boxing można znaleźć pod różnymi nazwami takimi jak: boks amerykański, karate amerkańskie, boks francuski, savate, full contact. Tak naprawdę wszystkie wymienione nazwy kick-boxingu różnią się od siebie technikami. W tym stylu używa się uderzeń rękami oraz nogami, nie rzadkie są uderzenia kolanami oraz łokciami. System ten powstał w 1970 roku po stoczonej walce Joe Lewisa i Greg Bainesa uprawiających kontakt karate mając ochraniacze na sobie. Czyli można powiedzieć że jest to przekształcone karate przez Amerkanów.

Postacie z Tekkena uprawiający Kick Boxing: Bryan Fury, Bruce Irvin (uprawia Muay Thai)


Wu Shu (Kung Fu)

Wu Shu to sztuka walki stworzona przez mnichów z klasztoru Shaolin. Trudno jest ustalić szczegółową genezę Wu-shu. Sztuka ta należała do sztuk wojennych, schemat walki można podzielić na dwie części: pierwsza z nich to sportowa, zaś druga to tradycjonalna. Obecnie jest ok.300 odmian tej sztuki, do której używa się prawie każdej części ciała. Wojownik ćwiczący kung-fu jest w ciągłym ruchu przypomina czasem zwierzę, ćwiczący udoskonala swoje ciało oraz wzmacnia je wielokrotnie.

Postacie z Tekkena mające jakieś techniki z Kung Fu: Lei Wulong, Marshall i Forest Law


Sumo

Sumo to tradycjonalne zapasy japońskie które stanowiły rozrywkę dla japońskich księciów. Sumooka nie jest tylko wielkim grubasem, pod swoją warstwą tłuszczu kryje bardzo rozbudowane mięśnie, które dają mu dużą siłe. Tłuszcz służy do amortyzacji oraz do zwiększania swojego powera. W sumo są trochę podobne zasady jak w aikido, w takim sensie że zapaśnik stara się wykorzystać siłę przeciwnika przeciwko niemu by go wypchać spoza okrągłej areny lub przewrócić go.

Postacie z Tekkena: Ganryu


Aki Jujitsu

Japońska sztuka walki, której początki tradycyjnie wiąże się z cesarzem Seiwa (858 - 876). Jeśli chodzi o założenia techniczne wykorzystuje zasadę aiki- harmonizacji energii ki, co przejawia się charakterystycznymi technikami polegającymi na idealnym zgraniu czasowym i reagowaniu na atak. Posługuje się dÄ˝wigniami i atakami na stawy. Aiki jujitsu było podstawą do stworzenia Aikido.

Postacie z Tekkena mające ciosy Aki Jujitsu: Jun i Asuka Kazama